ANA SAYFA

HASTA HİKAYELERİ

GÖRÜNTÜLER

SIK SORULANLAR

İLETİŞİM

MEDYA

PROF. DR. MELİH ATAHAN GÜVEN

0(216) 629 79 14 - 0(216) 629 79 24 - 0535 663 07 57

Hamilelik / Dogum

                  GEBELİK ve TESTLER  >

                  GİRİŞİMSEL MÜDAHELELER  >

                  GEBELİK ve ULTRASON  >

                   ERKEN GEBELİK ve NT  >

                    GEBELİK TAKİBİ  >

                    GEBELİKTE SIK GÖRÜLEN YAKINMALAR  >

                          GEBELİK SONRASI  >

İKİLİ KOMBİNE TEST

Anne karnındaki bebeğin yan pozisyonda yatarken ensenin arkasındaki saydam alanın (Bknz NT), gebeliğin 11-14. haftaları arasında ölçülmesi ve anneden alınan kan örneğinden HCG+PAPP-A bakılması ile (yaş ve gebelik haftası parametrelerinin eklenmesiyle) ikili kombine test yapılmış olur. Anne adayının kan verirken aç olması gerekli değildir.

 

Bu işlem mümkünse bir Perinatolog (perinatoloji uzmanı) tarafından gerçekleştirilmelidir.

 

Unutulmamalıdır ki, İKİLİ KOMBİNE TEST kromozom anomalilerine (özellikle Down sendromu) yönelik bir tarama testidir. Bu test bebekte olabilecek YAPISAL ANOMALİLERİ (SAKATLIK) göstermez. Dolayısı ile bebekte olası sakatlıklara yönelik ileri düzey ultrasonografi (ayrıntılı-detaylı ultrasonografi) ve fetal ekokardiyografi ile yapısal sakatlıkların teşhisi konabilir.

 

Bu tarama testi günümüzde kromozomal anomalili (örn: Down sendromu) bebekleri tespit edebilmede en başarılı test olup yaştan bağımsız olarak tüm anne adaylarına önerilmektedir. Bu tarama testi sadece tek gebeliklere uygulanmakta olup, çoğul gebeliklerde hassas sonuç vermemektedir. Dolayısı ile ikiz, üçüz vb. gebeliklerde bu testin uygulanabilirliği ve güvenirliliği sınırlıdır.

 

İkili kombine test ile Down sendromu (mongol bebek) ile doğabilcek 100 bebeğin 92’sini tespit edilebilmektedir. Başka bir tarama testi (gebeliğin ilerleyen haftasında üçlü veya dörtlü test) ikili kombine teste ek olarak yapıldığında, Down sendromlu bebeği tespit edebilme şansımız bir miktar artmaktadır. Bununla beraber, gereğinden fazla bebeğe de sonucu öğrenebilmek adına CVS (plasenta-eşten biyopsi alma) veya Amniyosentez (su alma) işlemleri gibi girişimsel müdahale yaparak gereksiz gebelik kaybına neden olacağız. Dolayısı ile ikili kombine testten sonra ilerleyen haftalarda ileri düzey ultrasonografiye girecekseniz (detaylı-ayrıntılı ultrason) kromozomal anomalilerinin (Down sednromu-Mongol bebek) tespitine yönelik başka bir tarama testi yapılmasına bugünkü bilgiler ışığında gerek olmadığı yönündedir.

 

İkili kombine test sonucunda Down sendromu riskiniz 1/270 den fazla veya sadece NT (ense kalınlığı ölçümü) 3mm’den fazla ise bulunduğunuz hafta içinde (11-14. haftalar arasında) CVS (koryon villus örneklemesi) yapılarak (gerekirse bir günde- FISH yöntemi ile) bebeğinizin kromozom yapısını %100 öğrenebilirsiniz. CVS yapıldıktan sonra ilerleyen haftada Amniyosentez yaptırmaya gerek yoktur.

Ense kalınlığının ölçüldüğü planı gösteren video

On yıl öncesine göre artan tecrübeyle beraber, günümüzde tecrübeli ellerde CVS ve Amniyosentez sonrası düşüğe yol açabilme riski (1/200-300) aynı kabul edilmektedir. Dolayısıyla, sonucu erken dönemde öğrenmek ve olası bir kötü sonuçta gebeliğin erken sonlandırmaya gidebilme sebebi ile CVS’in önceliği günden güne artmaktadır. Ek olarak, ikili kombine test sonucunu öğrendikten sonra Amniyosentez yaptırmak için 16-17. gebelik haftasının beklenmesi annede psikolojik baskı oluşturacaktır. Bu sebeple, ikili kombine testinizin riskli çıkması durumunda ailenin de karar ve onamı ile prenatal karyotip tayinine yönelik CVS yapılması güncel tercihtir.

Bilgilendirme

Ultragebelik

Hamilelik - Doğum

İletişim

Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmak üzere verilmemiştir. Tanı ve tedaviler mutlaka bir hekim tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Site içeriğinin bir şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak sorumluluk

tamamiyle ziyaretçiye aittir.

Prof. Dr. Melih Atahan GÜVEN

   Kadın Hstalıkları ve Doğum Uzmanı

   Perinatolog - Perinatoloji Uzmanı

Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi Cadde Özen Apartmanı NO: 320 / 3 Erenköy - Kadıköy / İstanbul

Site içerisinde yer alan tüm metinler Prof. Dr. Melih Atahan GÜVEN 'e aittir, izinsiz başka yerlerde kullanılamaz. Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanmaması gerekmektedir. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.

 

©Prof.Dr.Melih Atahan GÜVEN  2010 - 2017 | Tüm Hakları Saklıdır | Modano30