ANA SAYFA

HASTA HİKAYELERİ

GÖRÜNTÜLER

SIK SORULANLAR

İLETİŞİM

MEDYA

PROF. DR. MELİH ATAHAN GÜVEN

0(216) 629 79 14 - 0(216) 629 79 24 - 0535 663 07 57

Hamilelik / Dogum

                  GEBELİK ve TESTLER  >

                  GİRİŞİMSEL MÜDAHELELER  >

                  GEBELİK ve ULTRASON  >

                   ERKEN GEBELİK ve NT  >

                    GEBELİK TAKİBİ  >

                    GEBELİKTE SIK GÖRÜLEN YAKINMALAR  >

                          GEBELİK SONRASI  >

AMNİYOSENTEZ

Amniyosentez sıklıkla gebeliğin 16-20. haftaları arasında anne karnının uygun yerinden ince bir iğne yardımı ile girilerek bebeğin bulunduğu ortamdan sıvı alınmasına verilen isimdir. Şekilde görüldüğü gibi işlem sırasında bebeğe zarar verilmeden müdahale yapılmaktadır.

 

Bu işlem mutlaka tecrübeli bir Perinatolog (perinatoloji uzmanı) tarafından gerçekleştirilmelidir.

 

Amniyon sıvısı sürekli bir sirkülasyon içinde bulunmakta olup bu sıvının esasını bebeğe ait idrar oluşturmaktadır. Alınan sıvıdan (genellikle 15-20cc) bebeğe ait hücrelerin değerlendirmesiyle, bebeğe ait kromozom yapısı %99.9 güvenirlikle amniyosentez sonrası belirlenir. Bu test sadece kromozomal anomalileriyle ilgilidir. BEBEKTE OLASI YAPISAL ANOMALİLERİ (SAKATLIKLARI) göstermez. Amniyon sıvısı kültürü sıklıkla 15-20 gün içinde sonuçlanır. Nadiren kültürde ürememe olabilirken bu durum materyalin laboratuvara çabuk ulaştırıldığı, berrak olan amniyon sıvılarının (kontamine ve kanlı olmayan) değerlendirmesinde sık rastlanan bir durum değildir. Ek olarak, hızlı sonuç alınmasını gerektiren durumlarda belirli kromozomlara ait sonuçlara FISH yöntemi ile bir günde ulaşılabilinir (eğer numune uygun şartları taşıyor ise).

 

Amniyosentez gerektiği durumlara çoğul gebeliklerde de (ikiz, üçüz) uygulanabilir. İkiz gebeliklerde tek bir iğnenin bebeğin kesesine girmesini takiben, bebekler arasındaki zardan geçerek diğer bebeğin amniyon sıvısından da örnek alımı ile iki bebekten amniyon sıvısı alımı uygulanabilir. İğne sayısının azalması (bir iğne girişimi ile iki bebeğin amniyon sıvısından örnek alma) işleme s

 

ekonder gelişebilecek olası komplikasyonları (düşük vb.) azaltacaktır. Amniyosenteze bağlı komplikasyonlar (özellikle gebelik kaybı) tecrübeye bağlı olarak değişebilmektedir. Kitaplarda belirtilen ortalama kayıp oranı (amniyosentez sonrası) 1/500’dür. Bununla birlikte hekimin bu müdahaledeki tecrübesi önemlidir. Amniyosentez işleminde hissedilecek ağrı basit bir iğne enjeksiyonundan farklı değildir. Amniyosentez işlemine sekonder enfeksiyon riski yok denecek kadar azdır (1/1000). Dolayısıyla, işlem öncesi anti-bakteriyel bir ajanla işlem yapılacak bölgenin temizlenmesi yeterlidir. İşlemden sonra seyahat edilmesinde ve yürümekte sakınca yoktur. Dinlenmek şart değildir.

 

Girişim yapılacak bölgeye anestezi amaçla ikinci bir iğne uygulamasının anlamı yoktur.

 

Amniyosentez işlemi için ameliyathane şatlarına ihtiyaç olmayıp, yaklaşık 15-20 sn süren bir işlemdir.

 

Müdahale sonrası Rh uyuşmazlığı olan çiftlerden anne adayına Anti-D uygulaması 72 saat içinde önerilmektedir

Şekilde görüldüğü gibi CVS ve Amniyosentez uygulamasında iğne anne karnının uygun yerinden girmekte olup, Amniyosentezde iğne bebeğin kesesi içine, CVS'de ise iğne bebeğin eşi'ne (plasenta) yönelmektedir.

Bilgilendirme

Ultragebelik

Hamilelik - Doğum

İletişim

Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmak üzere verilmemiştir. Tanı ve tedaviler mutlaka bir hekim tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Site içeriğinin bir şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak sorumluluk

tamamiyle ziyaretçiye aittir.

Prof. Dr. Melih Atahan GÜVEN

   Kadın Hstalıkları ve Doğum Uzmanı

   Perinatolog - Perinatoloji Uzmanı

Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi Cadde Özen Apartmanı NO: 320 / 3 Erenköy - Kadıköy / İstanbul

Site içerisinde yer alan tüm metinler Prof. Dr. Melih Atahan GÜVEN 'e aittir, izinsiz başka yerlerde kullanılamaz. Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanmaması gerekmektedir. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.

 

©Prof.Dr.Melih Atahan GÜVEN  2010 - 2017 | Tüm Hakları Saklıdır | Modano30