Ultragebelik

Perinatoloji - Perinatolog

Buradasınız: GEBELİK ve TESTLER Sıkça Sorulan Sorular Gebelikte nelere dikkat edilmeli?

Gebelikte nelere dikkat edilmeli?

Sigara ve bağımlılık yapıcı maddeler kullanmayın. Gebeliğinde sigara içen anne adaylarının bebeklerinin doğum kilosunun, sigara içmeyenlere göre daha düşük olduğu ve de erken su kesesi açılma şanslarının daha fazla olduğu gözlenmiştir.

Gebelikten önce yaptığınız aktivitelere devam etmenizde gebeliğin belli dönemine kadar mahsur yoktur. Örneğin hamilelik öncesi düzenli tenis oynayan birisi iseniz, aynı tempoda olmak kaydı ile ilk üç ayda oynamanızda mahsur yoktur. Sanılanın aksine, gebelikte aktiviteleri kısıtlamanın gebeliğin devamına yönelik bir katkısı olmadığı tıbbi (medikal) kitaplarda yazmakta olup bilimsel olarakta kanıtlanmamıştır. Sadece erken doğum tehditi gibi şikayetleriniz var ise bu durumda istirahat faydalıdır.

Gebenin sürekli oturarak ya da sürekli ayakta durarak iş yapması bacaklardaki kan dolaşımını bozabileceğinden tavsiye edilmemektedir. Sürekli oturarak çalışması gereken gebeler, aralıklarla ayağa kalkarak dolaşmalıdırlar.

Bol ve rahat giysileri seçiniz.

Yüzük ve bilezik gibi takılar takmayınız. Gebelik ilerledikçe ödeme bağlı olarak takıların çıkarılamaması söz konusu olabilecektir.

Bilinmeyen röntgen ışınlarından sakının. Bununla birlikte gebelikte gerekirse akciğer gibi filmlerin çekilmesinde de mahsur yoktur. Bu çekimler sırasında verilen ışın dozlarının anne karnındaki bebeğe kötü etkisinin olmadığı gösterilmiştir.

Her türlü canlı aşıdan sakınınız. Gerekli durumlarda tetanoz aşısı yaptırılabilir.

Düşük riski yok ise son aya kadar cinsi ilişkide bulunmakta sakınca yoktur.

Beslenme biçimi olarak sık aralıklar ile az porsiyonlar alınız. Lifli besinleri tercih edin.

Haftada bir deniz balığı tüketmeye özen gösterin.

Bize Ulaşın

PERİNATOLOJİ MERKEZİ
  • Adres: Acıbadem Hastanesi Tekin Sokak No:8 P.K:34718 Acıbadem - İstanbul
  • Telefon: (0216) 544 43 25
  • E-mail: info@ultragebelik.com