Hafta Hafta Gebelik

Hamilelik (Gebelik) 1. Hafta

Gebeliğin başlangıcı olarak, gebe kalınan ilişkinin olduğu gün değil, bundan yaklaşık 14 gün öncesi yani son adet kanamasının ilk günü (SAT) kabul edilir. Bu durumda kanamanızın başladığı bugün istatistiksel anlamda gebeliğiniz başlamıştır. Bu şekilde hesaplandığında insanlarda gebelik 280 gün (9 ay 10 gün) yani 40 hafta sürer. Bu sebeple, sizin hamile kaldığınız tarihe göre yaptığınız hafta hesabı Doktorun hesapladığı tarihe göre iki hafta geridedir. Ek olarak, Ay hesabı yapmak karışıklığa neden olabileceğinden siz de gebeliğinizi takip ederken hafta olarak ifade etmeyi öğrenmeli ve ay hesabını bırakmalısınız.


Tekil Gebelik Takibi

  1. Öncelikle adet gecikmenizi takiben, son adet tarihinize göre 6-7 haftalık olduğunuzda bebeğin kalp atımının izlenmesi yeterli olacaktır. Kalp atımının izlenmesi durumunda düşük riskinizde bir miktar azalma olur.

    NT+İkili kombine test: Gebeliğin 11-14. haftaları arasında (yaklaşık 12. gebelik haftasında) bebeğin uygun pozisyonunda ense bölgesinde yer alan saydam alanın ölçülmesi (NT), burun kemiğinin saptanması ve de sizden alınacak kanın değerlendirilmesiyle doğacak bebeğinizde oluşabilecek (en sık görülen Örn. Down Sendromu) kromozom anormalliği riski belirlenir. Bebeğin ense kalınlığı ölçümünün ve de vereceğiniz kandan hormon değerlerinin kombine edilmesi ile ikili kombine test yapılmış olur.


    Çoğul Gebelik Takibi

  1. Öncelikle adet gecikmenizi takiben, son adet tarihinize göre 6-7 haftalık olduğunuzda bebeğin kalp atımının izlenmesi yeterli olacaktır. Kalp atımının izlenmesi durumunda düşük riskinizde bir miktar azalma olur. Ek olarak bu haftada kese sayısı belirlenerek gebeliğin ikiz, üçüz veya dördüz olup olmadığı belirlnebilir.

Yorumunuzu Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *